Bugün 25 Ocak 2021 Pazartesi.

Python’da iteratörler ile ilgili bir konuya takılmış, sabahın 7’sinde Google’lıyorken, bir web sitesi ile karşılaştım. Görsellikten öte içerik amaçlı oluşturulmuş, üzerinde uzun zaman ve emek harcandığı detaylı olmasından, bir akademisyen tarafından hazırlandığı ise yazım dilinden anlaşılan bir sayfasında aradığım konuyla alakalı ayrıntılı hazırlanmış bir bilgi hazinesine denk geldim. Dolayısıyla merak ile diğer sayfaları da görmek için indeks sayfasına ulaştım ve hem Python hem Javascript hem de diğer yazılım dilleri ile ilgili akademik bir kitap ciddiyetiyle hazırlanmış dokümanlar ile karşılaştım.

Tahminlerimin doğru olduğunu, giriş sayfasının altında yer alan ismin altındaki unvan açıkça belirtiyordu; Prof.Dr. Bedri Doğan EMİR

Dediğim gibi, zaten içerik de tam bir üniversite ders kitabı gibi ciddiyetle hazırlanmıştı. Tabii bu sefer, kim bu hoca diye merakla kendisini araştırmaya başladım.

Önce academia.edu hesabına ulaştım. Öyle ya, Profesörün akademik yayınlarına ulaşmak beklenen sonuçtu zaten. Instagram’daki tatil fotoğraflarına mı ulaşacaktım? Sonra yayınları arasından “Her şey Thales ile başladı” diye başlayan Genel Matematik dokümanına biraz göz attım.

Sonra Trakya Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Bölümünün emekli bir öğretim üyesi olduğunu öğrendim. Oysa bu yazılım ve matematik bilgisiyle farklı bir tahminde bulunmuştum, yanıldım.

Galatasaray Lisesi ve İstanbul Üniversitesi’nde okuduğunu, Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Doçent, Trakya Üniversitesi’nde Profesör olduğunu, ayrıca Tübitak MAM’da görev yaptığını öğrendim.

Ancak ne yazık ki; Trakya Üniversitesi’nin duyuru sayfasında yayınlanmış olan bir mesajla Prof.Dr. Bedri Doğan EMİR’in daha dün vefat ettiğini öğrendim.

Olayın bu kadar taze olmasından mıdır, yoksa beklemediğim bir anda bu mesajı görmüş olmamdan mı bilemiyorum ama hiç tanımadığım, hakkında hiç bir şey bilmediğim bir insanın vefatını duymaktan üzüldüm.

Çünkü, bıraktığı eser benim için çok taze. Daha bir kaç saat önce şans eseri buldum ve okudum. Gerçekten işime çok yaradı. Problemimi çözmeme yardımcı oldu. Kendisi hayatta değilken bile.

 

 

Prof. Dr. Bedri Doğan EMİR
www.bedriemir.com

 

 

 

O yüzden bir kez daha ben de bu kişisel web sitemde bilgi ve tecrübelerimi aktarırken doğru olanı yaptığıma inandım. Size de aynısını yapmanızı tavsiye ederim. Anılarınızı sosyal medya üzerinden sevdiklerinizle, arkadaşlarınızla paylaşıyorsunuzdur zaten. Ama bildiklerinizi de paylaşmayı ihmal etmeyin.

Çünkü sonuç olarak;

“Baki kalan bu kubbede, bir hoş sada imiş”